GC Capillary Columns
General-purpose and application-specific capillary (open) columns in various lengths, diameters, particle sizes, and temperature ranges; includes retention gap columns and guard columns.
Length (Metric)
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
Diameter (Metric) Inner
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
Film Thickness
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
Stationary Phase
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
USP Type
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
286
–
300
of
2,858
results
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx-20 Capillary Columns - 60m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G28, G32 |
Restek™ Stabilwax™ Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyethylene glycol phase resists damage from oxygen or moisture
| Stationary Phase | Stabilwax™ |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Functionality/Interaction Type | Carbowax™ Polymer |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Rtx™ -5 Capillary Columns - 10m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column for drugs, solvent impurities, pesticides, hydrocarbons, PCB congeners, essential oils, semivolatiles.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Rtx-5 (G27) Column |
| Stationary Phase | Rtx™-5 |
| Length (Metric) | 10 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rxi™-1ms Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Nonpolar phase, Crossbond™ 100% dimethyl polysiloxane
| Stationary Phase | Rxi™-1 MS |
|---|---|
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ Rxi™5Sil MS Capillary Columns with Integra-Guard, I.D. 0.25 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Exceptionally inert columns for GC/MS and trace level analyses
| Stationary Phase | Rxi™-5Sil MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Fused Silica |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ Rxi™5Sil MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Engineered to be a low-bleed GC-MS column
| Coating | Fused Silica |
|---|
Restek™ Rt-BDEXm Chiral Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose chiral phase
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 14% Cyanopropylphenyl/86% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Rt™-betaDEXm |
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Material | Cyclodextrin |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC),Pharmaceutical Industry Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ Rxi™ Guard/Retention Gap Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extend column lifetime
| Type | Guard/Retention Gap Columns |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Rxi™ Columns |
| Material | Fused Silica |
Restek™ Rtx™-CLPesticides Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to overcome the coelutions and analyte breakdown typically encountered in organochlorine pesticide and herbicide analyses
| Stationary Phase | Rtx™-CLP |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
Restek™ RTX™-225 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ MXT™ Biodiesel TG Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt™-Biodiesel TG |
| Temperature Range | -60°C to +380/430°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| For Use With (Application) | Sharp mono-, di-, Triglyceride Peaks Analysis |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, Under 30m, Particle Size 1.50μm or Less: I.D. 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Innovative Integra-Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Innovative Integra-Guard™ Rtx™-1301 Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Incorporate both guard column and analytical column in a continuous length of tubing